Kontrasti tähtsus sisekujunduses

Nipid ja nõuanded | Lotte | 19/1/2018

Kontrast on salajane koostisosa, mis annab meeldejäävatele ruumidele nende omapärase efekti. Õigesti kasutades muudab see printsiip sisekujunduse visuaalselt huvitavaks, ühtlustades samal ajal toa tervikpilti. Paljud peavad seda iga kauni interjööri oluliseks komponendiks.

Loe edasi ja avasta, milline on kontrasti tähtsus ning kuidas seda oma järgmise projekti raames rakendada.

 

Kontrasti loomine värvide abil

See on ilmselt kõige lihtsam võimalus kontrasti loomiseks! Kontrastsete, ehk värviratta vastaskülgedel asuvate värvide kasutamine, loob efektse mulje. Musta ja valge kombinatsioon ei lähe kunagi moest välja. Kui eelistad kirkamaid toone, võid kasutada ka selliseid värvikooslusi nagu sinine ja oranž või lilla ja kollane.

 

Nagu iga stiili puhul, pea meeles, et domineerima peab vaid üks värv, samal ajal kui teised toonid aitavad seda rõhutada. Vali üks värvitoon seinte, teine aga tekstiili, mööbli ja tarvikute jaoks.

 

Nende jaoks, kes ei soovi oma eluruumidesse tuua liiga tugevat kontrasti, leidub viis, kuidas seda efekti pehmendada. Selleks on vaja lisada täiendavaid neutraalseid toone. See annab silmadele võimaluse puhata, luues samal ajal tagasihoidliku tausta, mis aitab kontrastsetel toonidel esile tõusta.

 

Mängi erinevate tekstuuridega

Me ei saa rõhutamata jätta tekstuuri olulisust, kuid pea meeles, et sisekujunduses on tekstuur nii nähtav kui füüsiliselt tajutav. Sisekujunduses viitab sõna tekstuur sellele, kuidas me disainielemendi omadusi endale ette kujutame.

 

Kahe kontrastse tekstuuri kombineerimisega lisame ruumile visuaalset kaalu, mis tähendab, et erinevad komponendid suudavad kergemini pilku tõmmata. See toimib kõige paremini, kui kahte kontrastset tekstuuri – ebatasast ja siledat – kasutatakse üksteise kõrval.

 

Mis puutub esemete valimisse, siis kaalu karedate tekstiilide kombineerimist kaasaegse mööbliga või tekstureeritud viimistlusega valgustite ja nipsasjade asetamist siledatele pindadele.

 

Kontrasti tähtsuse demonstreerimiseks sobita omavahel erinevaid materjale

See samm astutakse tihti peaaegu iseenesest. Tavaliselt kasutatakse iga ruumi disainimisel mitmeid erinevaid kujunduselemente, seega on erinevad materjalide kooslused peaaegu vältimatu. Antud juhul peame me siiski silmas sihipärast detailide kombineerimist nende tekstuurist lähtuvalt.

 

Kontrast võib peituda nii esemete materjalis kui välimuses. Mööbli puhul proovi metalle (nt kroomi ja terast) kombineerida naturaalsete materjalide nagu puit ja kivi. Tekstiilide valimisel ürita mustrilisi materjale kõrvutada ühtlast tooni kangastega.

 

 

Proovi erinevaid kujundeid

Kuju ja vorm on suurepärased võimalused kontrasti loomiseks. Seda on lihtne mõista, kui mõtled selle peale, kuidas erinevad teravad nurgad sobivad kokku ümarate vormidega. Geomeetrilist kontrasti võib kõige sagedamini näha mööbli puhul, kuid seda võib kasutada ka näiteks peeglite ja erinevate seinakaunistuste disainimisel.

 

Loomulikult töötavad mõned kooslused paremini kui teised. Seda nõuannet peaksid eelkõige silmas pidama juhul, kui eelistad stiile, mis tuginevad suuresti geomeetrilistel kujunditel; näiteks sajandi keskpaiga ja skandinaavia disain. Eklektiline disain, mis soodustab erinevate stiilide segamist ja sobitamist oleks samuti sobiv variant.

 

Ükskõik millist stiili eelistad, on see üks valdkond, kus tasakaal on otsustava tähtsusega. Veendu, et taust on suhteliselt tagasihoidlik. See tähendab neutraalseid värve ja lihtsaid materjale, sest nii keskendub tähelepanu rohkem erinevatele kujunditele.

 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Sarnastel teemadel