Mis on Shaker disain? Ajatu disaini võti

Elutuba | Nipid ja nõuanded | Lotte | 14/3/2018

Mis on Shaker disain? Ajatu disaini võti

 

Kui armastad minimalismi ja Põhjamaade interjööri loomulikku ilu, siis on see postitus just Sulle. Shaker stiili peetakse esimeseks minimalismi stiiliks ning nagu selgus Stockholmi Mööblimessil tegi see stiili vorm 2017 aastal tagasituleku.

 

Mis on Shaker disain, kuidas on ajalugu mõjutanud selle esteetilist olemust ning kuidas lisada stiilile veidi kaasaegsust. See sisekujunduse stiil on kõige ehedam näide ajatust disainist.

 

Mis on Shaker disain?

 

Shaker disain sai alguse 18. sajandil. See on oma nime saanud sel ajal populaarse kristluse haru järgi, mis on mõjutanud ka stiili esteetikat.

 

Seda stiili peetakse tänapäevase minimalismi üheks eelkäijaks. Need kaks disainivoolu jagavad mitmeid ühiseid tunnuseid. Sellest hoolimata on Shaker disain loomult palju naturaalsem kui ultra-moderne sisekujundus mida näeme kaasaegsetes minimalistlikes interjöörides.

 

 

Funktsionaalsus eelkõige

 

Shaker disaini põhiprintsiibiks on funktsionaalsus. Sel põhjusel koosneb mööbel peamiselt lihtsatest puidust detailidest. Samuti üritatakse säilitada puhtaid selgeid jooni ja vältida üleliigseid kaunistusi.

 

See aga ei tähenda, et Shaker stiilil ei oleks oma isikupärast elegantsi. See avaldub sellistes detailides nagu kaunilt viimistletud mööblijalad ja väikesed dekoratiivsed nikerdused. Nikerdused kujutavad sageli puulehti või tammetõrusid.

 

Lisaks mööblile hõlmab Shaker stiili lihtsus kogu ülejäänud interjööri. Sisustamisel jäetakse esemete vahele palju tühja ruumi ning kasutatakse vähe lisaelemente. Kõik elemendid on väga funktsionaalsed, nii et kui soovid seda stiili jäljendada, siis kasuta sisekujunduses selliseid esemeid nagu serveerimiskausid ja küünlad.

 

Kvaliteetne materjal

 

Shakerid uskusid lihtsusesse, kuid nende poolt kasutatud disainielemendid olid uskumatult kvaliteetselt valmistatud. Vastavalt oma veendumustele valmistasid nad enamuse esemetest ise. On ütlematagi selge, et need pidid ajahambale vastu pidama.

 

Kuigi tänapäeval kogu toa sisu enam käsitsi ei valmistata, peegeldab Shakeri põhimõtteid investeering kvaliteetsetesse looduslikesse materjalidesse. Püüa osta tamme-, saare- ja pähklipuust mööblit ja põrandakattematerjale. Võimaluse korral investeeri ehtsasse puitu. Näiteks Saksa kvaliteettootja MEISTER parketid.

 

Tekstiil on veel üks element, millega on võimalik autentsust lisada. Sellel ajaperioodil olid laialt levinud vill, puuvill ja siid. Vali nendest kangastest patju, tekke, põranda- ja seinakatteid. Valiku tõeliselt efektseid ja luksuslikke siiditapeete leiate Phillipp Jeffries kollektsioonist  ja naturaalseid ning stiilseid villavaipu on Creatuft kollektioonides 

 

 

 

Neutraalsed värvid

 

Shaker stiili värvipalett on loodusega kooskõlas ehk peaaegu täielikult neutraalsetes toonides. Harilikult pooldame me ruumi kujundamisel silmatorkavaid aktsentvarjundeid, kuid Shaker disain on erand. Eredad toonid oleksid selle stiili puhul kohatud.

 

Siiski tuleb arvesse võtta ka seda, et kõik neutraalsed värvid ei ole võrdsed. Musta ja valge tugeva kontrasti asemel on Shaker interjööri puhul eelistatavad õrnemad toonid. Kõige tavalisemad on hallid ja valkjad (peaaegu kaerahelbeid meenutavad) värvitoonid.

 

Kui kasutad ainult neutraalseid toone, on vaja järgida 10-30-60 reeglit, et vältida ruumi muutumist igavaks. Vali kolm tooni, millest esimene katab 60% ruumist (tavaliselt seinad), teine 30% (mööbel) ja kolmas, rõhuvärv, 10% (pisiasjad).

 

Kui kahtled, et kaasaegsete sisekujundustrendide juured peituvad sügaval ajaloos, siis Shaker disain on selle tõestus. See eksisteeris ammu enne sisekujunduse kui kontseptsiooni tekkimist kuid on endiselt aktuaalne tänapäeval. Kui oled lihtsa ja naturaalse hõnguga sisekujunduse austaja, siis on see stiil just Sinu jaoks.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Sarnastel teemadel