15 punkti, mida vannitoa sisustamisel meeles pidada

Vannituba | Birk Oidram | 20/10/2017

Vannitoa remont või renoveerimine võib tunduna üsna lihtne ja kiire just selle tõttu, et tuba on väike. Küll aga on vannitoas just väga palju tehnilisi detaile, mille peale tuleks mõelda. Seega soovitame hakata remonti juba varem planeerima ja kirja panema, et remont sujuks lihtsamalt ja kiiremalt ning et ei oleks vaja hiljem midagi ümber teha.

1. Eelarve

Mõtle läbi, mis on sinu eelarve vannitoa remontimisel. See aitab sul valikute tegemisel. Esialgu mõtle läbi kõik tehniliselt vajalikud tööd – pigem kuluta rohkem headele materjalidele või kasuta spetsialisti abi. Materjalide pealt kokkuhoidmine võib hiljem osutuda kulukamaks, kui need kiiresti kuluma hakkavad. Kui põhimaterjalide kulud on paigas, mõtle läbi dekoratiivsed elemendid, millega saab vannitoale ilmet juurde anda.

 

2. Aeg

Tihti arvatakse ekslikult, et väikese vannitoa remont võtab vähem aega, kui suure vannitoa puhul ja kokku kulub ainult paar päeva aega. Arvestada tuleks nii tellitud tööjõu aega kui ka materjalide kohale toimetamise aegasid. Aja planeerimisel tasub pigem jätta varuks 2-3 päeva, kui teha tööd rutakalt. Kiirustades on vead kergemad tulema ning kõik katted ei pruugi õigeks ajaks ära kuivada. Aja planeerimisel mõtle ka läbi, kus ja kuidas saad remondi ajal oma vannitoa toimetusi teha.

 

3. Tööde järjestus

Kui tegemist on vannitoa renoveerimisega, siis tehes tööd kindlas järjekorras, on võimalik ennetada mitmeid vigu ning säästa koristamis- ja puhastamisvaevast. Pole oluline, kas tegemist hakkab olema lammutamisega või ainult värvivahetusega, alusta alati ruumi ülaosast. Alusta laest, siis seinad ja alles siis põrand, nii väldid olukorda, kus mõni uus materjal saab kahjustada.

 

4. Varjatud ohud

Kui teed oma vannitoas põhjalikku uuendamist, kaalu professionaali kaasamist töös või vähemalt küsi nõu. Kogemustega töötaja teab varjatud probleeme ja ohte, mille peale kogemusteta inimene ei pruugi isegi mõelda ning see võib säästa sinu kulusid aastate pärast. Näiteks kõige tüüpilisem probleem just vanade majade puhul on veekadu.

 

5. Disain, stiil ja funktsionaalsus

Mõtle läbi ja kujunda paberile või mõnes online programmis, milline sinu vannituba välja nägema hakkab. Vannitoas on väga palju elemente, mida läbi mõelda, nagu värv, plaatide muster, riivid, dušidvannid, segistid jms. Nende kokkupanemine võib olla päris keeruline, seega soovitame alustada nendest elementidest, mis on kindlasti silma jäänud ning ülejäänud hakata sellele elemendile sobitama. Mõtle läbi, mis on põhiline, mis vannitoas pilku püüdma peaks ja mis jääb rohkem tahaplaanile. Samm- sammu haaval jõuadki ühe tervikuni.

 

6. Mõõdud

On 3 põhitegurit, mille puhul suurus on oluline: vannitoa üldine suurus (tavaliselt väikseim ruum majas), olemasolevate torustike ja elektrijuhtmete asukoht ning vannitoa sisustuse standardmõõdud. Seetõttu veendu, et oled vannitoa korralikult üle mõõtnud ning kogu sisustus on õigete mõõtmetega toas läbi proovitud. Sanitaartehnika puhul uuri poest infomaterjali või mõõda kas või ise ning katseta need mõõdud enda vannitoas läbi. Ära unusta jätta ka kappide, vanni ja muu sanitaartehnika vahele ka hingamisruumi.

 

7. Professionaali palkamine

Oled mõelnud palgata tööle professionaal? Jah, oleme nõus, et see on hea mõte, arvestades töö keerukust (elektritööd, plaatimistööd, torustikud jne). Mõtle läbi professionaali palkamise eelised, millega säästad nii aega kui ka vaeva ning saad olla kindel töö kvaliteedis.

 

8. Sanitaartehnilised seadmed ja funktsioonid

Renoveerimine ei ole täielik, ilma sanitaartehnika vahetamise või parandamisega. Dušš, vann, WC, bidee, kraanikauss, kraanid ja dušipead, need kõik on olulised tegurid vannitoas ning kui juba vannitoa remonti alustad, tasub ka nende olukord üle vaadata ja vajadusel välja vahetada.

 

Kui aga vannituba vajab värskendamist, kuid seda suurelt ei ole võimalik ette võtta, siis vannitoa väimust on võimalik muuda väga lihtsate vahenditega. Vaheta välja näiteks  kapiuste ja sahtlite käepidemed, pesemisvahendite riiulid või duššikabiin ise.

 

Ka lihtsalt dušiuste või –kardinate või vaiba vahetamine võib luua sootuks vannitoas uuema ilme.

 

9. Vannitoamööbel

Üsna tihti on vannitubades probleemiks asjade hoidmine. Väikestes, ebakorrapäraste kujuga vannitubades on see veelgi keerulisem. Kapid ja riiulid peaksid olema funktsionaalsed ja mahutama kõik asjad, samal ajal jättes need kergesti kättesaadavateks ning samal ajal kasutades ära maksimaalselt olemasolevat ruumi. Peale selle peavad kapid-riiulid sobima vannituppa ka stiili poolest. Taaskord tasub mõõta ja sobitada kapid-riiulid vannitoas nii, et enne ostu tekiks ettekujutus, kuidas need paiknema hakkavad ja kui palju asju need ära mahutavad.

 

10. Seinad ja põrandad

Vannitoa seinad ja põrandad võivad olla praktiliselt ükskõik, mis materjalist, peaasi, et need oleksid veekindlad kas loomulikult või lisavahendite abil. Sõltuvalt eelarvest ja stiilist on võimalik valida keraamilistemosaiik- või looduskivi plaatide vahel. Kõige olulisem on jälgida selle veepidavust ja libisemiskindlust.

 

11.  Valgustus

Vannituba võib osutuda ebapraktiliseks või täiesti ohtlikuks ilma piisava valgustatuseta, seega mõtle läbi valgustuse nii funktsionaalne kui ka disaini pool. Võimalusel lisa vannitoale võimalikult palju looduslikku valgust. Kunstliku valgustamise korral aga on soovitav, et toas oleks vähemalt 4 vatti hõõglambi valgust ühe ruutmeetri kohta.

 

12. Aksessuaarid

Kuigi võib tunduda, et üldpildis ei mängi aksessuaarid väga suurt, siis kõik elemendid tervikuna toovad vannitoale elu sisse. Mõtle läbi ka sellised väikesed asjad nagu uued käterätikud, pesukuivatus, seebialused, peeglid, käterätikuhoidjad, vannivaibad jne. Ka väiksema värskendamise puhul on võimalik just nende väikeste elementidega vannitoale uue elu sisse puhuda.

 

13. Ventilatsioon

Ventilatsioon on äärmiselt oluline nii niiskes ruumis nagu vannituba. See on ka keeruline ülesanne, mis vajab head planeerimist: õige ventilaatori valimine, elektrijuhtmete ja ventilaatori õige paigaldamine jne. Halb ventilatsioon võib jätta oma vannituppa niiskust, mis tekitab hallitust, mis on tervisele ohtlik. Kuid hästi ventileeritav vannituba pole ainult tervisesõbralik vannituba, vaid ka pidev värske ja kuiv õhk pikendab puitdetailide ja seadete kestvust.

 

14. Roheline vannituba

Kui sa ei ole varem mõelnud keskkonna säästmise peale oma vannitoa abil, siis nüüd on selleks õige aeg. Vannitoas on väga palju tegureid ja tehnikat, mis säästavad nii loodust kui ka sinu kulusid. Näiteks madala vooluga tualett, mis kasutab vähem vett ja säästab veekulusid; vähese lenduva orgaanilise või mitte-VOC värvid; taaskasutatavast keraamilisest plaadist põrandalaua imitatsiooniga põrandad jne.

 

15. Viimane põhjalik koristus

Viimase ja lõpliku koristamisel tuleks ära puhastada kõik torud, seinad, põrand, lagi, aknad ja valgustid. Kui eelarve võimaldab, on kõige kindlam tellida remondijärgne puhastusteenus. Kas tellid puhastusteenuse sisse või teed seda ise, igal juhul tuleb arvestada selleks veel vähemalt üks päev.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Sarnastel teemadel